DEC677 / DEC697 OPNsense® Desktop Security Appliance
Täydelliset tekniset tiedot & mallivertailu
|
Mallit |
DEC677 |
DEC697 |
|
|
|
|
|
Ohjelmisto |
||
|
Esiasennettu ohjelmisto |
OPNsense® |
OPNsense® |
|
Lisenssi |
Avoin lähdekoodi + 1 vuosi maksutonta Business Edition -käyttöä |
Avoin lähdekoodi + 1 vuosi maksutonta Business Edition -käyttöä |
|
Laitteiston tekniset tiedot |
||
|
Tyypilliset käyttökohteet |
Palomuuri / reititys & VPN |
Palomuuri / reititys, VPN, IDPS & verkkovälityspalvelin |
|
GbE RJ45 -portit [ 100/1000/2500Mbps ] |
4 |
4 |
|
USB-portit |
1 |
1 |
|
Konsolin portti |
1 |
1 |
|
Sisäinen tallennustila |
32GB flash-muisti [integroitu uSD] |
256GB NVMe flash-muisti |
|
Muisti |
4GB DDR3 |
8GB DDR3 |
|
CPU:n ytimet |
4 (enimmäis- taajuus 1.8Ghz) |
4 (enimmäis- taajuus 1.8Ghz) |
|
Virtuaaliset liitännät (802.1q VLANS)1 |
4093 |
4093 |
|
Järjestelmän suorituskyky |
||
|
Palomuurin läpäisykyky |
5000Mbps |
5000Mbps |
|
Palomuurin paketit sekunnissa |
420Kpps |
420Kpps |
|
Palomuurin läpäisykyky portista porttiin |
2.3 Gbps |
2.3 Gbps |
|
Palomuurin paketit sekunnissa portista porttiin |
195Kpps |
195Kpps |
|
Samanaikaiset istunnot |
3000000 |
7000000 |
|
Yhteyksiä sekunnissa |
35000 |
35000 |
|
Palomuurin viive (RTT) |
125us |
125us |
|
Palomuurin säännöt (suositeltu enimmäismäärä)1 |
10000 |
10000 |
|
IPsec VPN -läpäisykyky (AES256GCM16) |
600Mbps |
600Mbps |
|
IPsec VPN -paketit sekunnissa (AES256GCM16) |
50Kpps |
50Kpps |
|
Uhkasuojauksen paketit sekunnissa |
Ei sovellettavissa |
50Kpps |
|
Uhka- suojauksen läpäisykyky |
Ei sovellettavissa |
~540Mbps |
|
Korkea käytettävyys tilasynkronoinnilla |
Vaatii kaksi laitetta |
Vaatii kaksi laitetta |
|
Mitat |
||
|
Korkeus x leveys x pituus (mm) |
22 x 185 x 134 |
22 x 185 x 134 |
|
Korkeus x leveys x pituus (tuumaa) |
0.9 x 7.55 x 5.47 |
0.9 x 7.55 x 5.47 |
|
Kotelon tyyppi |
Pöytämalli |
Pöytämalli |
|
Paino (pelkkä laite) |
0.56Kg |
0.6Kg |
|
Paino (laite + virtalähde / verkkovirtajohto) |
0.86Kg |
0.9Kg |
|
Ympäristöolosuhteet |
||
|
Virtalähteen vaatimukset |
100-240VAC, 50-60Hz |
100-240VAC, 50-60Hz |
|
Suurin virta (AC) |
0.4A |
0.4A |
|
Tehon kulutus (tyypillinen) |
13W |
13W |
|
Lämmön tuotto |
44 BTU/hr |
44 BTU/hr |
|
Käytön lämpötila |
0 – +40°C |
0 – +40°C |
|
Varastoinnin lämpötila |
-20 – +70°C |
-20 – +70°C |
|
Ilmankosteus |
10-90% ei kondensoitumista |
10-90% ei kondensoitumista |
|
Säännösten mukaisuus |
||
|
FCC osa 15 luokka A, CE, Rohs |
FCC osa 15 luokka A, CE, Rohs |
|
1 Käyttöliittymä on suunniteltu normaaliin yrityskäyttöön. Suuret sääntökokoelmat, suuri käyttäjämäärä tai liitäntöjen määritykset voivat heikentää käytettävyyttä.
Kaikki mittaukset perustuvat TCP-liikenteeseen, ellei toisin mainita. PPS-enimmäisarvo on huippusuorituskyky, joka mitataan 100 tavun paketeilla.Palomuurin porttien väliseksi pakettimääräksi sekunnissa ilmoitetaan huippusuorituskyky käytettäessä 1500 tavun paketteja. Palomuurin kokonaisläpäisykyky lasketaan kertomalla pakettien enimmäismäärä sekunnissa 1500 tavun vakiopakettikoolla. IPS- suorituskyky mitataan http-simulaatiolla, jossa lähetetään satunnaisen kokoisia pieniä (400-800 tavun) paketteja ja 1K-8K-vastauspaketteja, käytetään 150 samanaikaista emuloitua käyttäjää ja pidetään 21000 sääntöä käytössä. SSL VPN mitataan käyttäen AES256GCM16+SHA512-salausta, ja kokonaisläpäisykyky lasketaan järjestelmän kuormituksen perusteella.Samanaikaisten istuntojen määrä perustuu käytettävissä olevaan muistiin: yksi yhteystila kuluttaa 1KB muistia, ja 1GB muistia varataan järjestelmätehtäville. Viive mitataan netperf-työkalulla.
